Committees

Session Committees

Susan Randolph, Cleark of Session

Worship

 

Alec Peters, Chair

John Sullivan
John Dellinger

Rachel Nicholson

Arts
Liz Cilem
Rachel Nicholson
Petie Szabo
Martie Leming
Patty Merrell
Barbara Carlson
Joyce Watkins King
Betty Landes
Emily Sprague

Sacristy
Bertie & Ben Beeker
Bruce Fawcett
Barbara Carlson
Laura Bulluck

Liturgist
Judy Colby

Staff
Tom Lohr
Katherine Rick-Miller

Stewardship & Finance

 

Helon Davis, Chair

Austin Jones

Bob Meynardie, Treasurer
Biff Kirby, Endowments

Stewardship
Elizabeth Nichols
Teresa McLean
Dawn Comfort

Staff
Katherine Rick-Miller

Administration

John Baker, Chair
Craig Bromby

Staff 
Katherine Rick Miller

 

Christian Formation

Barbara Kirby, Chair

Emily Grant, Children & Families Chair

Adult
Barbara Kirby, Elder
Mark Zaineddin
Jerry McMahon
Amy Simes
Ben O'Neal
Leslie Johnson

Children, Youth & Families
Emily Grant, Chair
Lauren Cochran
Margaret Ring
Jim House
Russ Bulluck

Children’s Worship
Martie Leming
Emily Grant
Eric Baucom
Judy Colby
Becky Blazier
Jan Schnurr

Youth Leaders
Jim House
Amy Veatch
Austin Jones
Chad Cochran

Staff
Lori Pistor

 

Mission Peace & Justice

 

Sarah McCracken Cobb, Chair

Renee Elder

Kathy Huffstetler
Barbara Cain
Carol House
Beth Harris
Dawn Comfort
Jim House
Amy Simes

Staff
Katherine Rick Miller

Personnel

 

Susan Randolph, Chair

Greg Ring

Eva Jones
Scott Merrell
Ben Beeker

Staff
Katherine Rick Miller

 

Communications

Tommy Goldsmith, Chair

Margaret Evans
Beth Harris

Staff 
Anna Richardson Raab

 

Diaconate Committees

Anne Bromby, Deacon Monderator

Congregational Care

 

Terry Lamb

Susan Baker
Mary Ann Blum
Roz Snyder
Becky Blazier

Donna Horton, Martha Ministry

Staff
Katherine Rick Miller

Hospitality & Fellowship

 

Judy Colby, Chair

Petie Szabo
Barrett Bryson
Piper Baucom

Emily Sprague
Terry Snyder

Staff
Katherine Rick-Miller

Building & Grounds

 

Eric Baucom, Chair
Henry Wynands, Chair

Jerry Carlson
Udo Blum
George Womble
Wes Snyder

Dennis Blazier

Information Technology
Bob Dry, Chair
Dawn Comfort
Beth Harris
Mark McCorry
David Sturdivant
Scott Woodall

Staff
Anna Richardson Raab

Memorials

 

Catherine Meynardie, Chair

Anne Bromby

Staff
Katherine Rick-Miller

Ushering

 

George Womble, Chair
John Sullivan, Chair

Staff
Katherine Rick-Miller

Task Forces & Joint Sub-Committees

Beeloved Community Garden

Beth Harris, Chair
Mark Zaineddin
Elizabeth Nichols
Renee Elder
Paul Schnurr

Columbarium

Craig & Anne Bromby
Dennis & Becky Blazier
Bill Smith
Frances Wilder

Room Use, Design & Effectiveness

Henry Wynands (B&G)
Terry Apter 
Emily Sprague (H&F)
David Vanpelt (H&F)
Mary Ellen Taylor
 

More Light

Marsha Adkins
Geoff Harris
Ruth Rick
Laura Bulluck
John Baker

Dismantling Racism

Tommy Goldsmith
LaMae Fields
Pam Wilson
Amy Simes
Kathy Huffstetler